Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  Müzeler Haftası’nda Şerefiye Sarnıcı Büyük İlgi Gördü

Müzeler Haftası’nda Şerefiye Sarnıcı Büyük İlgi Gördü

Türkiye’nin dört bir yanında 18-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Müzeler Haftası kapsamında, İBB Kültür A.Ş bünyesindeki çeşitli müze ve tarihi mekânlar büyük ilgi gördü. Özellikle Çemberlitaş’ta bulunan Şerefiye Sarnıcı, gerek konumu gerek de mimarisiyle beğeni topladı.

428 ve 443 tarihleri arasında İmparator II. Theodosius tarafından, Bozdoğan Kemeri (Valens Su Kemeri) vasıtasıyla su depolamasını sağlamak amacıyla inşa edilen Şerefiye Sarnıcı, 4. yüzyılda yapılan Binbirdirek Sarnıcı ve daha sonra 6. yüzyılda yaptırılan Yerebatan Sarnıcı ile birlikte İstanbul’un su ihtiyacını yüzyıllar boyu sağlayan su deposu görevini üstlenen eserlerdendir.

 

 

Şerefiye Sarnıcı ile Binbirdirek Sarnıcı bağlantılı

Binbirdirek Mahallesi Piyerloti Caddesi üzerinde bulunan sarnıcın üzerine 1910’larda Arif Paşa Konağı, 1950’li yıllarda ise Eminönü Belediye Binası yapılmış. Eminönü Belediyesi’nin daha sonradan Fatih Belediyesi’ne bağlanmasıyla devre dışı kalan belediye binası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmış. Tarihi yapıya zarar verilmeden ortaya çıkarılan sarnıç, yıkım esnasına kadar halk tarafından bilinmemekteydi. Büyükşehir Belediyesi’nin hassas yaklaşımı ile günümüze kazandırılan bu kıymetli eser, İBB Kültür A.Ş himayelerinde ücretsiz bir şekilde ziyarete açılmış. Müzeler haftası kapsamında, çeşitli yerlerden ziyarete teşvik edilen eserler arasında da yerini bulan Şerefiye Sarnıcı, hala keşfedilmeyi bekleyen bir tarihi eser konumunda.

 

 

Diğer sarnıçların birbiriyle belirli kanallarla birleştiği gibi, Şerefiye Sarnıcı ile Binbirdirek Sarnıcı’nın da bağlantılı olduğu tespit edilmiş. Konuyla alakalı çalışmalar, Büyükşehir Belediyesi himayesinde halen devam etmektedir. Yerebatan Sarnıcı ile Binbirdirek Sarnıcı’ndan hem sütun hem de alan olarak daha küçük bir yapıda olan bu tarihi eser, yaklaşık 1600 yaşında.

Yorum Yap

You don't have permission to register