Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Yüzyıllık Düşüncenin Tarihi “Galata Mevlevihanesi”

Yüzyıllık Düşüncenin Tarihi “Galata Mevlevihanesi”

“Bizim dergâhımız, ümitsizlik dergâhı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…” 

Hz.Mevlana

 

İstanbul Galata’da yer alan Galata Mevlevihanesi  II. Bayezid döneminde 1491 de İskender Paşa’nın Galata’daki arazisi üzerinde inşa edilmiştir. 3. Selim döneminden itibaren yenileşme sürecine giren Mevlevihanede bu süreç Sultan Abdulmecid dönemine kadar devam etmiştir. Divan edebiyatının ve tasavvufun önemli simgelerinden olan Galata Mevlevihanesi İstanbul’da inşa edilen ilk Mevlevihanedir. Mevlevi tarikatına üye olanların mevlevilik eğitimi almak üzere yetiştirildiği bu değerli yapı, bugün hala bu düşüncenin bir mirası olarak varlığını koruyor.

Mevlevihane’ye giriş yaptığımızda bahçe kısmında bizi Sebilküttab, bir diğer adıyla Halit Efendi kütüphanesi, Şeyh Galip Türbesi ve Halet Efendi Türbeleri,  Sultan II. Mahmud’un kızı Adile Sultan tarafından yaptırılan çeşme, sarnıç ve Hamuşan adı verilen mezarlık alanı karşıladı. Bu mezarlıkta Osmanlı tarihinin önemli isimlerinden olan, ilk Türk matbaasını kuran İbrahim Müteferrika’nın mezarı yer alıyor.  İçeri  girdiğimizde ise ilk önce  döneminin izlerinin taşıyan bir sema alanı ile karşılaşıyoruz ki burada halen belli dönemlerde Sema gösterileri düzenleniyor.

 

 

Alt katta ziyaretçiler için dönemin ruhunu daha iyi yansıtmak  amacıyla Sufilik ve tarikatlar, Mesnevi,  Mevlevilik ve Edebiyat , Mevlevilikte İbadet ve zikir, Mevlevilik ve Tekke Musikisi, Mevlevilik ve Güzel Sanatları ve son Mevleviler bölümlerinden  oluşan Derviş odaları canlandırılmış. Burada ayrıca Mevlevi  Kıyafetlerini ve restorasyon sırasında  bulunan buluntular da yer alıyor.

Mahfiller yani üst katta ise müzeye ait diğer eserler yer alıyor. Mustafa Düzgünman ve Ebru sergisi, Hat Sanatı sergisi, Hilye-i Şerif levhaları sergisi, Çelebi Mahfili, Hünkâr Mahfili,  Mehter ve Müzik aletleri sergileniyor.

 

 

Galata Mevlevihanesi’ni daha iyi tanımak ve geçmişi hakkında merak ettiklerimizi öğrenmek amacıyla Arkeolog ve Müze danışmanı olan Nevruz Esma İnci ile güzel bir sohbet  gerçekleştirdik. Bakın bize neler anlattı…

 

Bize Galata Mevlevihane’sinin tarihinden ve mevlevihanenin yapım amacından biraz bahsedebilir misiniz?

Galata Mevlevihanesi II. Bayezid döneminde 1491 de İskender Paşa’nın Galata’daki arazisi  üzerinde  inşa edildi . Küçük Kıyamet adlı Büyük İstanbul depremi  (1509) ve Büyük Beyoğlu Yangını (1870)  gibi olaylardan oldukça etkilenmiş bir yapıdır. Mevlevihane 3. Selim döneminden itibaren yenileşme sürecine girmiş ve bu yenileşme Sultan Abdulmecid dönemine kadar devam etmiştir. Hatta bazı söylemlere göre 3. Selim ile Şeyh Galib arasında bir dostluk ilişkisi vardır. Bundan dolayı 3. Selim  Mevlevihane’nin yenileşmesine oldukça özen göstermiştir. Galata Mevlevihanesini  bir külliye olarak düşünebiliriz ayrıca Osmanlı döneminde Mevleviliğe aday kişiler buraya gelip kalarak mevlevilik hakkında öğretiler alırdı. Bu durum  1925 yılında tekke, zaviye ve türbelerin kapatılmasına kadar devam etmiştir. Bu dönem kadar  yani  kanun çıkana kadar Mevlevihane dergah olarak kullanılmaktaydı. 1946 yılında ise  mevlevihanenin binası ilk okul olarak kullanılmış, kısa bir süre sonra ise müze olması kararı alınıyor ve  1975 yılında Divan Edebiyatı Müzesi  adını  alarak  ziyaretçilere açılıyor. 2005 yılından itibaren ise bir restorasyon sürecine girmiş 21 Kasım 2011’de de Galata Mevlevihanesi adını  alarak  yeniden  ziyarete açılmıştır.

Galata Mevlevihanesi’nin  Türk  tarihi ve kültüründeki  önemi nedir?

Burada  dergahın en üst yetkili kişileri her zaman edebiyat ile uğraşan, sanat ile iç içe bulunan insanlardı. Dergahta yer alan birçok isim önemli eserler vermiştir. Divan Edebiyatı müzesi olarak anılmasının asıl sebebi de budur aslında. Müzenin içerisini gezip gördüğünüzde  mevlevilerin dönemsel eşyaları yer alıyor böylelikle Türk kültürüyle de  karşılaşıyorsunuz. Bunun yanı sıra içeride Türk musikisine bağlı olarak dönemin çeşitli müzik aletleri, hat sanatı ve  ebru sanatında verilmiş eserleri de görebilirsiniz hatta Türkiye’nin en ünlü sanatçılarından biri  olan Mustafa  Düzgünman’ın  sergisi de  burada yer almaktadır bu yüzden de özellikle ebru sanatına ilgi duyanlar bu sergiyi görmek için gelebiliyor.

Peki buraya duyulan ilgi ve ziyaret ne düzeyde?

Aslında insanlar burayı seviyor  ve ilgi gösteriyorlar ama  Divan  edebiyatı ağırlıklı bir müze olduğu için herkesin ilgisini çekebilecek bir yer değil. Zaten burayı sadece bizim insanlarımız değil yabancı turistler de ziyaret ediyor. Belirli tarihlerde  Sema Törenleri gerçekleştiriliyor ve tekke müzikleri çalınıyor bunlarda insanların özellikle yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Sadece  ahşap bir bina olduğu için  çabuk yıpranıyor bu yüzden sık sık  yapımlar olabiliyor.

Eğer sizlerde Galata Mevlevihanesi daha yakında görmek ve gezmek isterseniz Pazartesi günleri hariç her gün müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretler 09:00 -17:00 saatleri arasında, yaz saati uygulamasına geçilmesi halinde ise 09:00 – 18:00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Sema Törenlerine katılmak için internetten Galata Mevlevihanesi etkinlikleri kısmında gün ve saatine ulaşabiliyorsunuz. Müzeye giriş ücreti ise 12TL.

Yorum Yap

You don't have permission to register