Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  “İstanbulum Kitap Dizisi” Bir Şehrin Tarihine Tanıklık Ediyor

“İstanbulum Kitap Dizisi” Bir Şehrin Tarihine Tanıklık Ediyor

Heyamola Yayınları’nın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında başlattığı “İstanbulum Kitap Dizisi” İstanbul semtlerine tanıklık eden yazarlar tarafından tek tek anlatılıyor.

Bir kentin tarihini, coğrafyasını, toplumsal hayatını, geçirdiği değişimleri, insan tiplerini, atmosferini, doğal güzelliklerini, unutulan değerlerini, yeme içme kültürünü, gecesini gündüzünü, yazını kışını, folklorunu, eğlence hayatını, daha bin türlü özelliğini, herkes kendince görür. Tarihçi başka, coğrafyacı başka, turizmci başka, asker başka, öğretmen bambaşka bir gözle görür ve kendi bakış açısıyla yazmak ister.

Ama bir yazar-edebiyatçı, kendince bir duyarlılıkla yaklaşır kentine. Çevresine gönül gözüyle bakar. Kendisini değişik insanların yerine koyar, onların yüreğiyle de hissetmeye çalışır, öylece yazar… Yazar yazdığı zaman, birçok kimse o yazıda kendi duygularını, düşünüp de söyleyemediklerini bulur. Kendisinden önce yazılmış olanları da anımsamak ister…

Bu ana fikirle yola çıkan Heyamola Yayınları İstanbulum Kitap Dizisini okuyucularına sundu. Bu seride hangi semtler yok ki? Mecidiyeköy, Beyazıt, Fatih, Beşiktaş, Suadiye, Cihangir, Sarıyer, Pera, Göztepe ve Karaköy gibi birçok semt o bölgede yaşayan yazarların tanıklıklarıyla anlatılıyor. Tam 85 ayrı kitaptan oluşan bu seri, İstanbul’un semtlerini, tarihini, yaşanmışlıklarını bir edebiyatçı gözüyle okuyuculara aktarıyor.

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register