Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Yerel Sorunlar   /  Tarabya’da Bulunan Eski İtalyan Sefarethanesi Onarılmayı Bekliyor

Tarabya’da Bulunan Eski İtalyan Sefarethanesi Onarılmayı Bekliyor

Tarabya’da bulunan Eski İtalyan Sefarethanesi 2006 yılında restorasyona alınmasına rağmen yıllardır bakımsız ve onarılmayı bekliyor.

Binanın yerinde daha önceleri bulunan köşkü, Sultan II. Abdülhamit Karadağ prensesiyle evlenen İtalya Kralı Victor Emmanuel’e düğün hediyesi olarak vermiş. Daha sonra bu köşk yıkılıp, Osmanlı topraklarına Artnouveau’yu getiren saray mimarı Raimondo d’Aranco tarafından 1906 yılında bugünkü yapı inşa edilmiş.

 

27×24 metrelik binada 53 oda, 1 sofa, çatısında bir su deposu bulunuyor. Klasik ve Barok stilde inşa edilen yapının geniş saçaklı çatısı ve çatı katındaki geniş kemerli balkon Artnouveau özellikler gösteriyor. Yapının zemin katı giriş eksenine göre simetrik. Kuzey cephesinin diğer cephelerden 1 kat fazla olması yapıyı simetriden uzaklaştırıyor. Çatıdan müteşekkil binanın en belirgin özelliği asimetrik olan çatısı. Bu tür tasarımların Raimondo d’Aronco’ya ait olduğu bilinmektedir. Binanın girişinde sizi Roma’nın kuruluşunu temsil eden lupa  capitolina (kapitolina kurdu), romus ve romulus kabartmalı bir sütun karşılıyor. Sağ tarafta barışı temsil eden ellerinde açık bir kitap tutan kanatlı aslan kabartmalı bir sütun mevcut.

Sefarethane, şuan ki elçilik binalarına verilen isim. Dönemin İtalya Elçiliği Tarabya’daki bu binadaydı. Bina uzun zamandır içeride kalas, dışarıda çelik iskele ve örtülerle koruma altında. 1960’lı yıllara kadar İtalyan diplomatik misyonuna hizmet veren bina, yıllarca bakımsız kaldıktan sonra Prof. Dr. Afife Batur ve Ayşe Aykıl Kantarcıoğlu tarafından hazırlanan acil kurtarma projesi kapsamında 2006 yılında restorasyona alındı ancak 2012’den bu yana onarıma başlanmadı. Bu tarihi köşkün bir an önce onarılması gerekiyor, aksi takdirde bir tarihi eser daha silinip yok olacak.

 

 

 

Haber: Medine Özel

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register