Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  237 Yıllık “Çınaraltı Çeşmesi”

237 Yıllık “Çınaraltı Çeşmesi”

Emirgan’da bulunan Çınaraltı Çeşmesi hem semtin hem de İstanbul’un önemli simgelerinden biri.

İstanbul Emirgan’da bulunan Çınaraltı Çeşmesi, I.Abdülhamit tarafından, eşlerinden Hümaşah Hatun ile oğlu Şehzade Mehmet’in anısına 1783 tarihinde yaptırıldı. Bu nedenle “Hümaşah Hatun ve Şehzade Mehmet” çeşmeleri olarak da bilinir. Çeşme III. Selim döneminden itibaren giderek yaygınlaşan mimari anlayışta inşa edildi. Bu anlayışta çeşmeler daha daha yüksek ve daha dar formlarda inşa ediliyordu. 1783 tarihinde yapılan Çınaraltı Çeşmesi de, bu mimari anlayışın örneklerinden biridir.

 

 

Behçet Kemal’den Yahya Kemal’e birçok şair burada buluşuyordu.

Bugün 237 yaşında olan çeşmenin çevresinde menüleriyle zengin birçok kafe olsa da, Çınaraltı bir zamanlar bir nevi akademi özelliği taşırdı. Yahya Kemal, Faruk Nafız Çamlıbel, İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Behçet Kemal gibi yazarlar burada buluşup derin sohbetler edermiş.
Günümüzde insanların çeşmeden daha çok etrafındaki kafelerle ilgilendiklerini söylemek mümkün. Hatta kimi insanlar çeşme etrafını otopark gibi kullanıp motosikletlerini park ediyorlar. Tarihi Çınaraltı Çeşmesi ve etrafı geçmişte birçok şaire ilham kaynağı olmuş, nice hikayeye ev sahiliği yapmış. Çınaraltı Çeşmesi yapısı ve tarihi ile hem Emirgan’ın hem İstanbul’un değerli yapılarından biri.

 

Haber: Yaren Özer

 

Yorum Yap

You don't have permission to register