Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

İstanbullu Semt Pazarlarından Şikayetçi

İstanbul’da mahalle aralarında kurulan semt pazarları kimi vatandaşlar tarafından çevrede trafik, gürültü, park sorunu ve kirlilik gibi birçok sorunun nedeni olarak görülüyor.

Beykoz Kavacık Mahallesi Kürşad Caddesi’ne kurulan pazar yeri vatandaşlardan birçok şikayet alıyor. Bazı semt sakinleri bu geleneksel alışverişin bir sorun teşkil etmediğini aksine, üreticiyle tüketicinin tek ortak noktaları olduğunu düşünürken kimisi ise semt pazarlarının çevreye verdiği zararlardan dolayı rahatsızlıklarını dile getiriyor.

 

Bölgeye her cuma günü kurulan semt pazarı görüntü ve gürültü kirliliğinin yanı sıra sokak aralarındaki yoğun trafik ve park sorununa da neden oluyor. Çevre sakinleri oluşan kirlilikten şikayetçi olurken çözümün, her semt için bir pazar alanı ayrılması ve semt pazarlarının bu alanlara taşınması olduğunu düşünüyorlar. Esnaf ise sorunu ancak odalar, borsalar, esnaf dernekleri tarafından çözülebileceğini dile getiriyor.

 

 

Son zamanlarda ambulans, itfaiye gibi araçların semt pazarları nedeniyle sokak aralarına girememesi, acil durumlarda müdahalelerin gecikmesi gibi yaşanan olaylar yüzünden sıkça gündeme taşınan semt pazarlarının geleceği tartışma konusu. Çözüm için ise İstanbul Beykoz’a bağlı, Göksu Kapalı Pazar Yeri bu konuda örnek teşkil edecek cinsten. Boş bir alana, üstü kapalı olarak inşa edilen pazar, vatandaştan tam not alıyor. Gürültü ve görüntü kirliliğini minimuma indiren, trafiğe neden olmayan ve yağmurlu havalarda da zarar görmeyen pazar yeri, semt pazarlarının geleceği konusunda öncülük edebilir.

 

 

Haber: Medine Özel

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish