Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Galatasaray Adası Eski Günlerine Geri Dönecek mi?

Beşiktaş’a bağlı Kuruçeşme’nin açıklarında bulunan ve imara aykırı yapılaşma nedeniyle yaklaşık 2 sene önce kaçak yapıları yıkılan Galatasaray Adası, boğazın ortasında kaderine terk edilmiş gibi..

Bir dönem İstanbul’un en önemli eğlence merkezlerinden biri olan Galatasaray Adası’nın imara aykırı yapılaşma nedeniyle 2017 senesinde kaçak yapıları yıkılmış, havuz kısmında bulunan tahtalar işçiler tarafından sökülmüştü. Ortaya çıkan kötü görünümü önlemek amacıyla adanın yan kısımları kapatılmıştı. Yıkımın ardından oluşan moloz yığınlarının İBB’ye ait teknelerle tahliye edilmesinin ardından ise Ada adeta harabeye dönmüştü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından 28 Mayıs 2017 tarihinde sabaha karşı yapılan çalışmalar kapsamında ada üzerinde bulunan ve uzun yıllar önce yapılan yerlerin bir bölümünü yıkmıştı. Galatasaray Adası’nın ikinci yıkım çalışmaları ise 2018 yılı Temmuz ayında gerçekleşmişti. Yıkım çalışmalarının ikinci kısmında ise adada bulunan yazlık restoran ve bazı ofislerin yıkım işlemleri tamamlanmıştı.

 

 

Mahkeme kararı belli oldu

Üst kullanım hakkı Galatasaray Spor kulübüne ait olan Galatasaray Adası için beklenen mahkeme kararı geçtiğimiz sene açıklanmıştı. Değerinin 300 milyon liranın üzerinde olduğu belirtilen Galatasaray Adası için yürütülen hukuki yargılama sürecinde mahkeme kararını vermiş ve söz konusu adanın Hazine’ye ait olduğu tescil edilmişti. 2015 yılından beri devam mahkemede İstanbul’un en köklü ailelerinden biri olan Frankopolos Ailesi’ne mensup Elpida Frankopolos tarafından açılan davaya daha sonra 4 kişi daha ortak olmuş ve mahkeme süreci başlamıştı. 5 kişi tarafından Maliye Hazinesi tarafına açılan dava aktif taraf sıfatı yokluğu gerekçesi ile mahkeme tarafından reddedilmiş ve bu sayede İstanbul Boğazı’ndaki Galatasaray Adası sahibi Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tescillenmişti.

Galatasaray Adası konusundaki açıklamaları yanıtlayan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ‘’Bu konuyu bir şekilde çözümleyeceğiz. Yeni bir dava açacağız. Bizim dönemimizde ikinci, toplamda altıncı dava olacak. Bundan sonra çok daha sıkı takipçisi olacak ve sonuç alacağız. İşletmeciye de bir Galatasaraylı olarak sesleniyorum. Buradaki haklarından feragat etsin ve bizleri mahkemelerde yormasın. Biz de kendisine Galatasaray üyeliği konusunda itibarını iade edelim” şeklinde konuştu. Sarı-kırmızılı kulübün başkan yardımcısı Yusuf Günay “Elbette ki çok uzun zamandır süre gelen bir hukuki problem. Sonuca çok yaklaştık. İnşallah kısa sürede hukuki yoldan sonuç alacağız. Ada, tekrar Galatasaraylıların kullandığı bir mülk haline gelecek” ifadelerini kullandı.

 

Galatasaray Adası’nın kısa tarihi…

Beşiktaş Kuruçeşme semtinin 165 metre açığında bulunan ada, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz tarafından 1872 yılında Saray Baş mimarı Serkis Kalfa’ya hediye edildi. Serkis Kalfa, adanın üstüne üç katlı bir köşk inşa ederek buraya taşındı. Bu nedenle ada, 1.Dünya Savaşı yıllarına kadar “Serkis Bey’in Adası” olarak anılıyordu. Dünyaca ünlü ressam Ayvazovski, 1874 yılında Sultan Abdülaziz ‘in davetlisi olarak Kuruçeşme Adası’nda Serkis Kalfa’nın misafiri olmuş ve Padişah’la tanıştırıldı. Ayvazovski, Sultan Abdülaziz tarafından Dolmabahçe Sarayı için sipariş edilen tabloları bu adada yaptı. 1.Dünya Savaşı’ndan sonra ada, Serkis Bey’in varisleri tarafından “Şirket-i Hayriye Vapur İşletmesine kiraya verildi ve uzun yıllar kömür deposu olarak kullanıldı. Ada, 1957 yılında Galatasaray Spor Kulübü tarafından satın alınarak sosyal tesis yapılmıştı.

 

 

Haber: Salih Demirkaya-Furkan Elveren

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish