Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Kavşaklardaki Trafik Işıklarına Yeni Sistem: ATAK

İstanbul’daki kavşaklarda yer alan trafik ışıklarının hem sürücü hem yaya açısından tehlikeli bulunması sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni bir sistemi hayata geçirdi.

Dünya’da İsveç, Norveç ve Hollanda gibi ülkelerde hemen hemen her kavşaktaki trafik lambaları sensörlü olarak düzenleniyor. Bu sistem sayesinde hiçbir araç kendisine yeşil ışık yandığını düşünüp aşırı hızla kavşağa dalamıyor, gereksiz yere kırmızı ışıkta beklemiyor ve vakit-yakıt kaybı yaşanmıyor. Böylece kavşaklarda oluşabilecek kazaların sayısı en aza indirilmiş oluyor.

Fakat Türkiye’de ise durum biraz daha farklı. Trafik lambaları kavşakta araç olmadığı sürece kırmızı yanıyor ve araç kavşağa yaklaşırken aracın belli bir hıza ve mesafeye düşmesini bekleyip daha sonra kavşağa en yakın araca yeşil ışığı yakıyor. Bu karışık sistem İstanbul gibi büyük bir şehirde trafiğin akışını bozuyor ve olası kazaları tetikliyor.

 

 

Adaptif Trafik Yönetim Sistemi (ATAK) Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), trafik yoğunluğunu azaltmak ve bu problemi en aza indirebilmek için Adaptif Trafik Yönetim Sistemi’ni (ATAK) hayata geçirdi. Bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten İSBAK Sinyalize Sistemler Programlama Şefi Şafak Tuncer, DHA’ya yaptığı açıklamada hali hazırda 80 kavşakta sistemin kurulduğunu kaydederek, “Trafik yoğunluğundaki azalma minimum yüzde 15 seviyelerinde. Bununla beraber karbondioksit salınımı, emisyon değerlerindeki azalma yüzde 18 seviyelerine kadar düşüyor” dedi.

 

 

Sistemin çalışma mantığı ise şu şekilde: Trafik ışıklarının 100 metre gerisinde, her bir şeridin ortasına yerleştirilen dedektörler , geçen araç sayısına ve yoğunluğa ilişkin veriler topluyor. Bu veriler anlık olarak İBB’nin Ulaşım Denetim Merkezi’ne aktarılıyor.

Trafik ışıklarının kırmızı ve yeşil olarak kaldığı süreler, bu verilere göre otomatik olarak belirleniyor ve sabit ışık süresi uygulamasından vazgeçiliyor. Böylece trafik sıkışıklığına sebep olan gereksiz beklemeler ortadan kaldırılıyor.

 

 

 

Haber: Enes Karabacak

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish