Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

İstanbul’da Depremin İzleri

26 Eylül 2019’da merkez üssü Silivri olan 5.8 şiddetindeki deprem tarihi binalarda derin tahribatlara yol açtı.

Zaman içinde depreme dayanıklılığını yitirmiş ve oldukça riskli hale gelmiş İstanbul’un tarihi binaları 5.8 şiddetindeki depremden oldukça etkilendi. Bu binalar arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi gibi yapılar var. Depremden sonra çürük testine tabii tutulan bu binalardan bazıları boşaltılıyor.

 

 

Eğitime Ara Verildi

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi depremde aldığı ağır hasar sebebi ile boşaltıldı. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü ‘’Uzmanların çalışmaları sonucunda İstanbul Üniversitesi Çapa yerleşkesinde yer alan Diş Hekimliği Fakültesi binalarında hem deprem hem de fiziksel şartlardan kaynaklı önemli yapısal hasar bulunduğu tespit edilmiş ve binaların tahliyesine karar verilmiştir.’’ şeklinde yapmış olduğu açıklamayla Diş Hekimliği Fakültesi’nin tahliyesini duyurdu. 

 

 

Deprem sonrası bir açıklama da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü’nden geldi. ‘’Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Acil Birimi, Kardiyoloji Enstitüsü (Haseki) Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Sağlık Bilimleri Fakültesi (Bakırköy) binaları ve Veteriner Fakültesi (Avcılar) binasının “az hasarlı” olduğuna dair rapor kamuoyu ile paylaşılmıştır.’’ şeklinde açıklamayı kamuoyuyla paylaşan rektörlük, Çocuk Acil ve Çocuk Klinikleri birimlerinin yeni binaya taşınıncaya kadar hizmet verilemeyeceği için mevcut hastaları diğer birimlere/hastanelere nakletti.

 

 

Her iki üniversiteden de gelen açıklamaların genelinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksamaması için gerekli analizlerin yapılacağını, yetkili yapı denetim firmaları ile çalışmaya başlandığını, öğrencilerin ve hastaların güvenliğinin göz ardı edilmeden tüm binaların en kısada sürede bağımsız hale getirileceği açıklandı. 

 

 

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish