Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

17 Ağustos 1999 Depremi’nin Üzerinden Tam 20 Yıl Geçti

Merkez üssü Gölcük olan ve Marmara Depremi olarak anılan depremin üzerinden bugün tam 20 yıl geçti. Peki bugün geldiğimiz noktada olası İstanbul depremine ne kadar hazırız?

Yaklaşık 14,5 milyon insanın yaşadığı Bolu, Bursa, Düzce, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova dâhil 8 ili etkileyen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi 7,5 şiddetinde gerçekleşmiş ve sonucunda 17.480 kişi de yaşamını yitirmişti.

On binlerce insanın ölümüne sebep olan ve büyük mal kaybı yaşatan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden geçen 20 yıla rağmen ülkemizde hâlâ deprem bilincinin tam olarak oturmadığı ve bu gerçeğin göz ardı edildiği görülüyor.

Deprem ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgisine başvurduğumuz AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi) ile olası İstanbul depremi üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. İşte beklenen deprem hakkında gerçekler…

 

 

 

AKOM’un kriz anında attığı adımlardan bahseder misiniz?

İstanbul’da meydana gelen veya meydana gelmesi muhtemel hadiselerde müdahale çalışmaları, AKOM tarafından hazırlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Müdahale Planı ve eki olan Hizmet Grubu Operasyon Planları kapsamında yürütülmektedir.

Alınan ihbar veya meteorolojik hadiselere yönelik hazırlanan tahminler doğrultusunda verilen uyarıya istinaden AKOM Başkanı alarm verir. AKOM Komuta verilen uyarının türüne ve büyüklüğüne göre sıralı telefon zincirini devreye alarak sürekli AKOM personelini ve plan kapsamında görevlendirilen yöneticilere ve ekiplere bilgi vererek, yöneticilerin ve ekiplerin görev yerlerine gitmelerini sağlamaktadır.

Verilen uyarı seviyesine göre ihtiyaç duyulması halinde dış kurumlara da bilgi verilerek göreve davet edilir. Planlama doğrultusunda çalışmalar 24 saat çalışma esasına göre yapılır.

Beklenmekte olan İstanbul depreminden sonra, iletişim ağları için oluşturulan bir hazırlık söz konusu mu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Müdahale Planı kapsamında oluşturulan İletişim ve Haberleşme Hizmet Grubu, iletişim ve haberleşmenin kesintisiz sağlanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. İstanbul depremi sonrası GSM ve karasal hatların çalışmayacağı varsayımı doğrultusunda İstanbul’un çeşitli noktalarına 18 adet telsiz röle istasyonu yerleştirilmiş ve İstanbul’un tamamı kapsama altına alınmıştır. Bu sayede ilgili tüm birim ve ekiplerimizi koordine edebilecek bir telsiz altyapısı oluşturulmuştur. Ayrıca, İBB birimleri arasında kesintisiz haberleşmeyi sağlamak amacıyla fiberoptik ağ altyapısı kurulmuş, İBB serverleri İstanbul’un çeşitli noktalarında yedeklenmiştir. İlgili kurumlar ile kesintisiz haberleşme için ayrıca uydu telefonları da bulunmaktadır.

Deprem sonrası için planlanan toplama alanları neye göre belirlenmekte?

Afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak güvenli bir şekilde toplanabileceği ve fiziksel tehlikesi bulunmayan toplanma alanlarının belirlenmesi Türkiye Afet Müdahale Planı doğrultusunda Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Hizmet Grubu görev ve sorumluluk alanına girmekte olup, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediye Başkanlıklarınca ortaklaşa yapılan çalışma neticesinde tespit edilmiştir.

Afet ve acil durumlarda kullanılacak olan toplanma alanlarına ait bilgiler e-Devlet kapısı vasıtası ile ilan edilmiştir. Vatandaşların en yakın “Afet ve Acil Durum Toplanma Alanlarını” e-devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-acil-toplanma-alani-sorgulama) T.C. Kimlik Numaralarını ve e-Devlet Şifrelerini kullanarak giriş yaptıktan sonra sorgulama yaparak öğrenebilmektedir.

Toplanma alanları belirlenmesi aşamasında; alanın konumu, büyüklüğü, fiziksel tehlikeden uzak oluşu, mülkiyet, altyapısı olan, yol akslarına yakınlığı ve ulaşılabilirlik kıstasları baz alınmıştır.

 

 

Deprem sonrası oluşabilecek maddi zararlar için bir fon ayrılıyor mu?

Deprem sonrası oluşabilecek maddi zararların karşılanması için bir fon ayrılmasına yönelik kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş herhangi bir hüküm yokken;  01.02.2015 tarihli ve 29254 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan Büyükşehir Belediyeleri ve İl Özel İdareleri Tarafından Afet Ve Acil Durumlar İle Sivil Savunmaya İlişkin Yatırımlara Ayrılan Bütçeden Yapılacak Harcamalara  Dair Yönetmeliğin 1. Maddesi “Afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetler kapsamındaki yatırımlar için büyükşehir belediyesi bulunan illerde büyükşehir belediyesinin gerçekleşen en son yıl bütçe giderinin en az binde biri oranında ödenek ayrılacağını” belirtmekte olup, Madde-5’de ayrılan ödenekten yapılacak harcama alanları belirtilmiştir.

06.03.2011 Tarihli ve 27866 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Afet ve Acil Durum Harcamaları Yönetmeliği ile ortaya çıkan zararların nasıl karşılanacağı belirtilmektedir.

Araştırmalarınıza göre İstanbul halkını ne kadar büyüklükte bir deprem bekliyor? Bunun için alınabilecek önlemler neler?

Beklenen İstanbul depreminin oluşturacağı dair yapılan en somut çalışma 2002 yılında Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) ile İBB ortaklığında hazırlanan İstanbul İli Sismik Mikro-Bölgeleme Dahil Afet Önleme/Azaltma Temel Planı Çalışması’dır. Bu çalışmaya göre en büyüğü 7.7 olmak üzere 4 tane farklı büyüklükte deprem modellenerek senaryolaştırılmıştır. Daha sonra bu çalışma 2009 yılında Deprem Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından “İstanbul’un Olası Deprem Kayıpları Tahminleri” adı altında revize edilmiş ve İstanbul’un beklenen kayıp ve hasar durumları tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmalar referans kabul edilerek yine İBB tarafından İstanbul depremine hazırlık kapsamında birçok proje yapılmaktadır. Bunlardan en önemlisi İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile işbirliği içinde hazırlanan İstanbul Deprem Master Planı (İDMP)’dır. Bu plana göre İstanbul’u depreme karşı daha güvenli hale getirmek amacıyla;

-Mevcut Durumun Tespiti,

-Yapı İnceleme ve Güçlendirme,

-İmar Uygulamaları,

-Hukuki Uygulamalar,

-Mali Kaynak Çalışmaları,

-Eğitim Çalışmaları,

-Sosyal Faaliyetler ve

-Afet ve Risk Yönetimi ana başlıkları altında yapılması gereken işler ve bunlara ilişkin ilke ve esaslar belirlenmiştir.

İstanbul İli Sismik Mikrobölgeleme Dahil Afet Önleme/Azaltma Temel Planı Çalışması,  2009 yılında İstanbul’un Olası Deprem Kayıpları Tahminleri” adı altında revize edilen çalışmalar durumun teşhis edilmesine yönelik olup İstanbul Deprem Master Planı (İDMP) ile tedavinin ne şekilde yapılacağı tariflenmiştir. İstanbul Deprem Master Planı (İDMP) doğrultusunda depreme yönelik önlemler alınmaktadır. Bütün bu çalışmaların yanında olası İstanbul depremini en az hasarla atlatabilmek için tüm İstanbul halkının da desteği gerekmektedir. Her bir bireyin kendisi ve ailesinin güvenliği açısından hazırlık yapması çok büyük önem arz etmektedir.

Bunun yanında Büyükşehir Belediyemizin de görev aldığı İl Afet Müdahale Planında kullanılmak üzere beklenen İstanbul depremine yönelik senaryolar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanan AFAD Deprem Ön Hasar Ve Kayıp Tahmin Sistemi (AFAD-RED) ile gerçekleştirilmektedir

Comments

 • Ebru maden
  5 Ekim 2019

  Merhabalar!maltepe altayçeşmede pazartesi günleri kurulan pazar büyük risk teşkil ediyor.kurulduğu sokaklarda çok katlı binalar var.yangın olması durumunda ne itfayw müdahale edebilir nede ambulans.ortak bi noktaya sahil gibi kurulmalı ,servisler kaldırılmalı.

 • Tuğba karakoca
  5 Ekim 2019

  Biran önce bütün binaların dayanıklı olup olmadığı tespit edilsin.gerekirse özel şirketlerle anlaşılsin küçük paralar karşılığında yapılsın

 • dilsen
  6 Ekim 2019

  evlerin durumunu öğrenmek için bütçesi olmayan halk ne yapacak durum tespitinde bunlar var mı ve tarihi yığma binaların durumunu öğrenebileceğimiz bir yer mevcut mu betonerme binadan örnek alınıyor ama tarihi binalar kaç şiddetine dayanır bi bilgi yok

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish