Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Arapça Tabelalar 6 Aya Kadar Değişiyor

Özellikle tarihi yarımada bölgesinde yer alan birçok iş yerinde Arapça tabelaların kullanılması İstanbul’un önemli bir sorunu olarak göze çarpıyor. Ekibimiz Fatih ilçesinde sokak sokak gezerek bu sorunun geldiği boyutu araştırdı.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan “Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan Tabelalar için Kurallar” standardı TS 13813 standart numarası ile 19.03.2018 tarihinde yayınlanmıştı. Reklam ve tabelalarda Türkçe kelime kullanımının zorunlu kılındığı kararda, tabelalarda eğer yabancı dilde de ifadeler kullanılacaksa Türkçe kelimenin yaklaşık yüzde 25’i büyüklüğünde puntolarla yazılması kuralı getirilmişti. Ancak İstanbul’un birçok ilçesinde büyükşehir ve ilçe belediyelerinin tüm uyarı ve yaptırımlarına rağmen birçok işletme bu kurallara hala uymuyor. Özellikle Arapların ve Suriyelilerin yoğunlukla yaşadığı Fatih ilçesinde son yıllarda açılan iş yerlerinin tabelalarının neredeyse tamamı Arapça harflerden oluşmakta. Yapılan uyarı ve yaptırımların caydırıcı olmaması bu yasağın çiğnenmesindeki en önemli etkenlerden.

 

 

Tarihi Malta Çarşısı değerini kaybediyor

Fatih’teki tarihi Malta çarşısında Türkçe’nin ortadan kalkması an meselesi. Tarihi Malta çarşısı gün geçtikçe tarihini ve değerini kaybediyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından zamanında Malta adasından gelen göçmenlerin yerleştirildiği, adını da buradan alan bu tarihi çarşıda günümüzde eski esnaflardan neredeyse hiçbiri kalmamış. İş yerlerinin tabelasının neredeyse tamamı Arapça olarak göze çarpıyor. Çarşıda esnafın yarısından çoğu Suriyeli, kalan birkaç Türk esnaf ise müşterilerin çoğu Suriyeli olduğu için yanında Suriyeli eleman çalıştırmaktan yana.

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “6 aya kadar Arapça tabelaların tamamı değişecek”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz gün konuyla ilgili umut verici bir açıklama yaptı. Soylu şöyle konuştu: “Türkiye’de 6 aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceğiz. Kilis’te yaptık. Bir standart var Türkçe oluyor, altına Arapça yazıyorsa yazsın. Nizam, kural neyse buna herkes uyacak”. Soylu sözlerine şöyle devam etti:  “Ben nasıl kurallara uyuyorsam Suriyeli de kurallara uyacak. Bu yıl 50 bin kaçak göçmeni sınır dışı edeceğiz. İstanbul’u kaçak göç merkezi yapamayız. Şu anda Göç İdaremizin önemli bölümü burada çalışıyor. İstanbul’da kaçak göçmen bırakmayacağız.”

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish