Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Haliç’in Değişimi Umut Veriyor

Uzun yıllar boyunca sancılı bir dönemden geçen Haliç, şimdilerde yeniden nefes almaya başladı.

Haliç, İstanbul’un Avrupa yakasında, tarihi yarımada ve Beyoğlu platolarını birbirinden ayıran deniz girintisine verilen isim olarak bilinir. Denizin kendisine ulaşan akarsu yatağının bir bölümünü istila etmesiyle meydana gelen bu yapıya ayrıca jeomorfolojik olarak Altın Boynuz olarak anılmaktadır. Boğaziçi’nin tabii bir uzantısı olan bu sakin deniz parçası, çevresinde yaşayan insanlara güvenilir bir liman sağlamaktaydı. Haliç sakinleri bölgenin etrafındaki verimli topraklardan gelen ürünler kadar, balıkçılık imkanlarından ve bu emniyetli limanın desteklediği deniz ticaretinden de çok geniş ölçüde faydalanıyorlardı. Osmanlı’dan bugüne tersaneleriyle öne çıkan ve İstanbul’u İstanbul yapan önemli özelliklerinden biri olarak kabul edilen Haliç’te geçmişten günümüze tüm medeniyetlerin izlerini bulmak mümkün.

 

 

Yaklaşık 40 yıl öncesine kadar fabrikaların atık boşalttığı bir bataklık olarak kabul edilen ve bölgeye yaydığı kokuyla ün salan Haliç şimdilerde tekrar hayata döndü. Haliç’in temizlenmesi projesi ilk olarak 1980’li yıllarda Bedrettin Dalan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde başlamıştı. Çevresindeki fabrikalar ve işyerleri yıkıldı, temizlendi. Kolektörleme çalışması başlatıldı. “Haliç gözlerimin rengi gibi olacak” diyerek hafızalara kazınan Dalan’ın ardından projeyi tekrar hayata döndüren isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. O dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Erdoğan büyük değişimin ilk adımlarını attı. 1997 yılında temeli atılan Mavi Haliç Projesi ile yeniden hayata döndürülen Haliç, geçirdiği büyük dönüşümle sandallarla gezilebilen, balık avlanabilen bir yer haline geldi. Haliç’in temizlenmesinde en yoğun çalışma 1994- 2003 yılları arasında gerçekleştirildi.

Bugün parklar, eğlence merkezleri ve müzelerin bulunduğu Haliç’in sularında artık üniversite ve spor kulüplerinin kürek takımları yarışıyor. Haliç’in geçirdiği bu dönüşüm ve İstanbul’a yeniden kazandırılması adına büyük uğraşlar verilmesi bu güzel şehir için umut verici bir çalışma olarak tarihe geçti.

 

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish