Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

İstanbul’un Açık Hava Müzesi Tarih Bilincine Katkı Sunuyor

Kağıthane’de yer alan  Açık Hava Müzesi, 80 envanter belgesine kayıtlı toplam 141 parça tarihi eseri ile adeta bir şehir müzesi olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait olan bu eserler, bazen hafriyat kamyonlarından üzerinden toplanmış veya inşaat temel kazılarında bulunmuş, bazen de yol düzenleme ve alt yapı çalışmaları sırasında gün ışığına çıkmıştır.

 

 

 

Kağıthane Belediyesi önündeki bahçede düzenlemesi ve sınıflandırması yapılarak bilgi levhaları konulan Kağıthane Açık Hava Müzesi Kültür Bakanlığı tarafından Mart 2007’de tescil edilmiş, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü Envanterine kaydedilmiştir. Statü olarak İstanbul Arkeoloji Müzeleri arasında yerini alan Kağıthane Açık Hava Müzesi’nde çeşitli saraylara ait sütunlar, yapı parçaları, farklı dinlere ait mezar taşları ve mezar kapakları, çeşme kitabeleri, Sadabad çağlayanlarına ait mermer kaskadlar, üzerine bilgi ve tarih nakşedilmiş nişantaşları gibi bir çok eser yer almaktadır.

Söz konusu çalışma ile eserlerin, hafriyat kamyonlarında belirsizliğe gitmesi engellenmiş, bu karanlık gidiş, çocuklarımız için aydınlık bir ışık hüzmesine çevrilmiştir. İstanbul’un tüm ilçelerine örnek olması temenni edilen Kağıthane Açık Hava Müzesi örneği, bölgede yaşayanların tarih bilincine katkı sunmaktadır.

 

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish