Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Beyazıt Devlet Kütüphanesi Ödülden Ödüle Koşuyor

1884 yılında kurulan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, yapılan son yenileme çalışmalarının ardından dünyanın pek çok yerinden ödüller alıyor.

Ülkemizde devlet eliyle kurulan ilk kütüphane olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, 24 Haziran 1884 tarihinde, Beyazıt Külliyesi’nin İmaret kısmında hizmete açılmıştır. Açıldığında “Kütüphane-i Umûmî-i Osmanî”  olan adı, 1961 yılında toplanan VII. Milli Eğitim Şûrasında alınan kararla “Beyazıt Devlet Kütüphanesi” olarak değiştirilmiştir.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi ülkemizde kütüphanecilik alanında pek çok “ilk” lerin uygulamaya konulduğu bir kütüphane. İlk cilt atölyesi ve matbaa bu kütüphanede kurulmuştur.  Kurulduğu yıllarda, en az yarım asır önce, modern kütüphanecilik alanında uygulanılmaya başlanan modern kataloglama çalışmalarına ilk kez Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde başlanmıştır.

 

 

Geçmişin yorgunluğuyla yıpranan kütüphanede yenileme çalışmaları 2016 yılında tamamlandı. Restorasyon çalışmaları esnasında güçlendirilen yapı, aslına uygun hale getirildi.Restorasyon sırasında kitapların korunması için modern çalışmalar gerçekleştirildi. Eski eserlerin korunduğu fanus odaları (camekân odalar) inşa edildi. Kitapları korumak amacıyla iklimlendirme yapılan odalarda, bu nadide eserlerin ömürlerini uzatmak için gerekli tüm çalışmalar yapıldı. Restorasyon sırasında ortaya çıkarılan Bizans Kilisesi’nin kalıntıları ise cam yüzeyin altından görülebiliyor.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin hemen yanında bulunan Beyazıt Yazma Eserler Kütüphanesi ise nadide yazma ve matbu eserlere sahip. Koleksiyonda binlerce, paha biçilemeyen kitaplar ve tarihi yazma eserler bulunuyor.

 

 

Gelelim burayı neden gündemimize aldığımıza… Kütüphane, dünyanın en önemli mimari değerlendirmelerinden olan LEAF Awards 2017´de “Yılın Yenileme Çalışması” dalında birinci seçildi. Wired dergisi tarafından bu yıl dünyanın en güzel 10 kütüphanesi arasında 4. sırada gösterilen Beyazıt Yazma Eserler Kütüphanesi ayrıca İslam kültürünün başarıyla yorumlayan eserlerin verildiği ‘Ağa Han Mimarlık Ödülü’ finalistleri arasında yerini aldı. Koleksiyonunda yaklaşık 12 bin nadide eser bulunan kütühanede en eski eser 893 tarihli gramer kitabı Kitabü’l-Me’sur. Bununla birlikte Hz. Ali’nin yazdığı düşünülen Kuran-ı Kerim, İklim-i Cedid ve minyatürlü Mesnevi ise diğer önemli eserler arasında.

 

 

100-150 yıllık matbu eserlerin bulunduğu kütüphane araştırmacıların kullanımına açık. Ayrıca tüm eserler günümüz şartları gereği dijital ortama aktarılmış vaziyette. Tarihin kokusunu içinize çekerek okuma yapabileceğiniz bu kütüphaneye İlk fırsatta uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish