Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Uyarı Levhalarına Aldırış Etmeyenler İçin Tehlike Büyük

Yaz sezonun açılmasıyla birlikte tüm senenin yorgunluğunu ve stresini atmak isteyen İstanbullular, her sene olduğu gibi soluğu yine boğazda almaya başladı.

Yaz sezonunun açılmasıyla özellikle İstanbul boğazında denize giren vatandaşlar boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Ancak yasak olan yerlerde denize girip, uyarı levhaları olmasına rağmen onlara aldırış etmeden yüzmeye çalışanlar hayatlarını nasıl tehlikeye attıklarının farkında değiller.

İstanbul’da Kilyos, Şile, Büyükçekmece, Adalar, Riva ve Kıyıköy gibi bölgelerin bazı yerlerinde denize girilebiliyor. Fakat özellikle geçtiğimiz yıllarda Şile, Kilyos ve Ağva’da meydana gelen boğulma vakalarından sonra denize girmek bu bölgelerde de yasaklandı. Buna rağmen yasaklara aldırış etmeyen vatandaşlar adeta ölüme meydan okuyorlar.

 

 

İstanbul Boğazı’nda denize girilebilecek yerleri bölge kaymakamlıkları belirliyor. Özellikle Kireçburnu, Emirgan ve Yeniköy’de denize girmede ısrar edenler için en büyük tehlike ise boğazın doğal akıntısı oluyor. Bu gibi durumlarda akıntıya direnmeden kişinin kendini bırakması ve daha sakin bir suda kıyıya yüzmek gerektiğini dile getiren uzmanlar, yüzmeyi çok iyi bilenlerin bile akıntıya doğru yüzmekte zorlanacağının altını çiziyorlar.

Trafik kazalarından sonra en çok ölüm boğulma vakalarında

Ülkemizde trafik kazalarından sonra en çok ölüm olayı boğulma vakalarında görülüyor. AFAD’ın 2017 yılında açıkladığı verilere göre Türkiye’de her sene yaklaşık 900 kişi boğulma vakası yüzünden hayatını kaybediyor ve boğulma olaylarının çoğunluğu sahil bölgelerinden çok iç kesimlerde meydana geliyor. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre; deniz, göl, nehir, havuz veya sulama kanallarında yüzmeye girenlerin çoğu yüzmeyi bilmiyor, yüzmeyi bildiklerini zannediyor.

 

 

Özellikle İstanbul Boğazı’nda jet skilerle ve zabıta ekiplerince bu tehlikenin önüne geçilmesi gerekiyor. Sıkı bir denetim yapılması şart. Aksi takdirde boğulma vakalarına her sene olduğu gibi bu sene de sık sık rastlayacağız.

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish