Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Taksim Camii İnşaatı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Fikir olarak temeli 1994 yılının Ocak ayında Taksim’de atılan ve yapımına anca 23 yıl sonra, 17 Şubat 2017’de başlanan Taksim Camii’nin inşaatı tüm hızıyla sürüyor.  Caminin yıl sonunda ibadete açılması bekleniyor.

Taksim çok uzun yıllardır tarihi dokusu ve içerisinde barındırdığı farklı zenginlikleri ile İstanbul’un gözdesi olarak varlığını koruyor. Her türden ve her milletten insanın yaşadığı kozmopolit bir yapıya sahip olması sebebiyle İstanbul’da adeta hoşgörünün merkezi olarak kabul edilen Taksim, yıl sonunda büyük bir esere daha kavuşacağı günü bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığını açıkladığı basın toplantısı sonrası bir binanın çatısında gazetecilerle sohbet ettiği sırada Taksim’e yapmayı planladığı caminin yerini gazetecilere gösterdiği fotoğraflar geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı. O sohbet esnasında “İnşallah burasının temelini atmak bize nasip olur” diyerek hayalini dile getiren Cumhurbaşkanı’nın o çok istediği projenin bu yıl sonunda tamamlanması bekleniyor.

 

 

Yaklaşık 2 binden fazla kişi aynı anda namaz kılacak

Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman imzası taşıyan caminin alt katlarındaki kaba inşaat çalışmalarının bittiği ve caminin ana kubbesinin kaplamasının tamamlandığı görülüyor. Yaklaşık 2 bin 482 metrekare inşaat alanına sahip olan caminin içinde işçiler sıva çalışmalarına devam ediyor.  Ekiplerin caminin tamamlanması için büyük bir gayretle çalışmaya devam ettiği ve yıl sonuna kadar yetiştirme gayreti içerisinde olduklarını dile getiren Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, caminin Taksim’e farklı bir güzellik katacağını belirtiyor.

Başkan Ali Haydar Yıldız yapılan eserin cami olmasının da ötesinde otoparkı, kültür-sanat etkinlikleri, atölyeleriyle Taksim’e bambaşka bir zenginlik katacağını sözlerine eklerken Taksim’in birçok farklı dini, inancı ve kültürü barındıran bir semt olduğunu dile getirdi. Yıldız, ayrıca caminin Taksim’e bir ruh, nezaket, zarafet katacağını belirtti.

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish