Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Sultanahmet Camii’nde Tartışma Yaratan Restorasyon İçin Açıklama Geldi

Sultanahmet Camii’nde restorasyon iskelesi için avlunun pencereleri kırılmasının üzerine Vakıflar’dan  “tarihi eser değildir” açıklaması geldi.

Osmanlı mimarisinin ilk ve tek 6 minareli camisi olarak İstanbul’un güzelliğine katkı sunan Sultanahmet Camii’nin  restorasyon çalışmaları devam ediyor. Caminin restorasyon çalışmaları için kurulan iskelenin avlu duvarındaki beton pencereleri kırması dikkat çekti. Tepkiler üzerine caminin avlusuna brandalar yerleştirildi. Ancak çok geçmeden yetkililerden açıklama geldi ve durum açıklığa kavuştu.

 

 

“Bu pencereler 1960’lardan sonra yapılmış ve caminin orijinal olmayan bölümleri”

Restorasyonla ilgili açıklama yapan İstanbul Vakıflar Birinci Bölge Müdürü Mürsel Sarı, çalışmaların bilim kurulu gözetiminde titizlikle devam ettiğini belirtti. “Pencere dediğiniz yerlere biz ‘içlik’ ve ‘dışlık’ diyoruz. İşte bunları söktük” diyen Sarı, “Bunlar, 1960’lardan sonra yapılmış ve orijinal olmayan yapılar. Sosyal medyada az önce baktık. Birisi, ‘414 yıllık pencereyi ne yaptın’ diye soruyor. Bu orijinal değil ki. Bunlar çimentodan yapılmış donatılar. Biz bütün çimentoları yapıdan uzaklaştırıyoruz. Çünkü günümüz restorasyon tekniğine zarar veriyor. 14.11.2011 tarihinde bilim kurulu tarafından alınan karar var. Bu kararda, ‘Çimentolu niteliksiz içlik ve dışlıkların sökülmesine’ diye karar vermiş. Karara göre bir numune yaptık ve restorasyonda bunları yapıya uygulayacağız. Şimdi tüm bunları bilmeden sosyal medyada paylaşmak, başta vakıflar çalışanı olarak emeğimize saygısızlıktır. Ayrıca bilim heyeti hocalarımızın bilimine ve ilmine yapılmış saygısızlıktır. Bakın biz burada çelik platform koyduk, alttaki orijinal döşemelere zarar vermesin diye ahşap takozlar koymuşuz” dedi.

 

 

En kısa zamanda restorasyonun biteceği söylendi

Mürsel Sarı, “Başlarken 4 yıl diye öngörüde bulunmuştuk. Şimdi 2 yılı geride bıraktık. Ama çalışmalar 2 yılın üzerinde olabilir. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. Çünkü söz konusu yer Sultanahmet Camii. O yüzden de titiz çalışmak lazım. Çalışıyoruz da. Amacımız en kısa zamanda buranın restorasyonunu bitirmek. Şu ana kadar yüzde 30’ları geçmişizdir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish