Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Deniz Kirliliği Çağrımıza İBB Kayıtsız Kalmadı

İstanbul’un en gözde sahillerinden biri olan Kuruçeşme sahilinde vatandaşların attığı çöpler ile deniz araçlarının attığı atıklar İstanbul boğazını kirletmeye devam ediyor. Dün haber yapmak üzere gittiğimiz Kuruçeşme’de İBB Deniz yetkililerine yaptığımız çağrı sonucu görevliler hızlıca çalışma başlattı.

Kuruçeşme sahilinde deniz araçlarının attığı atıklar ve vatandaşların çöp kutusu yerine denize attıkları çöpleri İBB görevlileri ve İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü her ne kadar canla başla temizleseler de vatandaşlar onların işlerini kolaylaştırmamakta ısrarcı gözüküyorlar. İstanbullular tarafından sonucunu düşünmeden yapılan bu hareketler her geçen gün daha da dikkat çekici boyuta ulaşıyor. Bu durumun yalnızca bizleri değil denizde yaşayan canlıların da hayatlarını olumsuz etkilediği görmezden geliniyor.

 

 

Dün Kuruçeşme sahilindeki kirliliği İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’ne bildiren ekibimize yetkililer duyarsız kalmadı. Çok kısa bir sürede olay yerine giden ekipler bölgeyi çöplerden ve atıklardan temizleyerek Kuruçeşme sahiline ve denizde yaşayan canlılara nefes oldular. İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü görevlilerinin titizlikle yürüttüğü çalışma sonucu sahil kenarları çöplük yığınından kurtuldu. Ekibimize gönderdikleri mesajla, atıklarının birçoğunun kara kaynaklı ve insan kaynaklı olduğunu belirten yetkililer, bilinçlendirme çalışmaları başlattıklarını yazdılar. Yapılan temizlik sonucu sahil kenarında torbalarca çöp çıkartan belediye görevlileri, yaptıkları çalışmayı fotoğraflayıp ayrıca ekibimize gönderdi. Görevliler vatandaşları çevreyi korumaya ve deniz hayvanlarının sağlığı açısından daha duyarlı olmaya davet etti.

 

Gemi atıkları sıkıntı yaratıyor

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz gün İstanbul’da gemi bekleme noktası olan Ahırkapı-Kumkapı arasında Necati Alpagül adlı yakıt tankerinden Marshall Adaları Bayraklı Navin Hawk isimli kargo gemisine yapılan yakıt aktarımı sırasında sızıntı meydana gelmişti.1 tona yakın motorinin denize dökülmesi ve denizi kirletmesi nedeniyle her iki gemi içinde soruşturulma başlatılmıştı. Sızıntının Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bildirilmesi ile ekipler harekete  geçse de yapılan yakıt aktarımı sırasındaki sızıntının nasıl meydana geldiği bilinmezliğini koruyor. Oluşan sızıntının yetkililere geç haber verilmesi üzerine Çevre İl Müdürlüğü ve İstanbul Belediyesi Çevre Daire Başkanlığı olay yerine giderek incelemelerde bulunmuştu. 2005 yılında gemilerden atık alımı faaliyetlerine başlayan EUROSHORE Avrupa Atık Alımları Birliği üyesi İSTAÇ, 2005 yılından bugüne kadar İstanbul boğazını ve limanlarını kullanan 40.000’e yakın gemiden yaklaşık olarak 1.000.000 metre küp atık toplamış ve toplanan bu atıklar Haydarpaşa Atık Kabul Tesisi’nde tekrar kullanılabilir hale getirilmişti.

 

 

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish