Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Faytoncular Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Suna ile Fayton Meselesini Görüştük

Fayton hizmeti İstanbul’da, Prens Adaları olarak da bilinen 4 adada uygulanıyor. Geçmişte ve günümüzde sıkça gündeme gelen, yerel seçimler öncesi önemini ikiye katlayan fayton meselesi İstanbul için adeta muamma durumunda. Konuyla ilgili ekibimiz Büyükada’da, Faytoncular Odası eski başkanı ve şimdiki yönetim kurulu üyesi Mehmet Suna ile görüştü.

Yıllardır başta hayvanseverler ve hayvan hakları savunucularının çözüm beklediği Adalar’daki faytonlarda kullanılan atlarla ilgili soruna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kayıtsız kalmamış bir mitinginde bu konuda gerekli adımları attıklarını ve Adalar’daki atları faytonların boyunduruklarından kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için çalışma başlattıklarını belirtmişti. Hayvanseverlerin ve hayvan hakları savunucularının beklediği müjdeyi veren Cumhurbaşkanımız, 209 atla ilgili gerekli soruşturmanın yapılması talebinde bulunmuştu. Sonrasında özellikle 31 Mart Yerel Seçimlerinde sıkça gündeme gelen fayton meselesini, Büyükada’da, Faytoncular Odası eski başkanı ve şimdiki yönetim kurulu üyesi Mehmet Suna ile konuştuk.

 

 

31 Mart seçimleri öncesinde, başkan adaylarının vaatlerinde yer alan, faytonu adalardan kaldırıp yerine elektrikli ulaşımı getirme fikri özellikle hayvan severler için büyük umut yaratmıştı. Ayrıca Adalar Belediye Başkanı olarak görevine başlayan Erdem Gül’ün de gündeminde böyle bir konunun olup olmadığı bilinmiyor. Çözüm İstanbul ekibi olarak, arap saçına dönen fayton meselesini Büyükada’ya gidip faytoncularla konuştuk. Adalar Faytoncular Odası’nın bir önceki başkanı olan, şuan da aktif olarak idari yönetim kurulunda çalışan Mehmet Suna, konunun en yakından muhatabı olmalarına rağmen fikirlerine değer verilmediğini belirtiyor.

“Buraya birçok hayvan sever gelip bizimle konuşmak istiyor, atlara eziyet ettiğimizi falan söylüyorlar ama bilmiyorlar ki benim atından tavuğuna, köpeğinden kedisine bir sürü hayvanım var ve hepsini de canım kadar seviyorum. Soruyorum hepsine siz hayvan besliyor musunuz diye, kimse çıkıp ben besliyorum demiyor. Hayvan severlik öyle olmaz, insanların uzaktan atıp tutmamaları gerekir, mevzunun gerçeğini ölçmeleri lazım” 

Peki faytonculuk faaliyetleri atlara eziyet midir?

İnanın bizim atlarımızda asla böyle bir şey yok. Hepsi kontrollü, saatleri belli, yol üstündeki dinlenme noktaları bile belli. At benim atım, neden eziyet edip kendi işime de mani olayım? Mantıksız olan bu. Turunu tamamlayan at 2 saat dinlenmeden bir daha çıkmıyor. Öğle saatlerinde ekstra dinlendiriyoruz. Ha, bu işi yanlış yapanlar yok mu? Var. Yalan söyleyemem. Atına bakmayan, canını umursamayan insanlar da görüyoruz. Ama bunları biz mi engelleyeceğiz? Bunları engellemesi gereken devlet. Bizim de günahımızı alıyorlar, biz işimizi doğru yapıyoruz, ama yapmayanlar da var. Onların da çözüme kavuşmasını biz de isteriz.

Nasıl çözüme kavuşur sizce? Adalar’dan faytonlar kaldırılmalı mı?

İşini doğru yapmayanlar kaldırılsın, bunu ben de isterim. Ama herkes bir değil, kurunun yanında yaş da yanmasın. Her önüne gelen fayton kaldırılsın diyor. Ama biliyorlar mı, Avrupa’nın birçok yerinde bu faytonculuk işleri var. Atlar bu işler için kullanılıyor. Medeni diye söz ettiğimiz birçok yerde var bunlar. Burada neden kaldırılsın? Evet özellikle Büyükada zor bir turdur. Büyüktür, yokuşludur. Ama her seçimde bizi kullanarak olmaz, gelecekler ve denetleyecekler. Duraklar koysunlar, atları her hafta kontrol etsinler, dinlenme saatlerini gelip belirlesinler. Ama herkesi başıboş bırakırsan arada çürükler de çıkıyor. Onları devlet denetlemeli, komisyon kurumalı. Biz bunu destekliyoruz. Gelsinler, sadece buraya değil tüm adalara, duraklar koysunlar. Düzen belirlesinler. Ama kimse bana atına eziyet ediyor demesin, onlar benim canım, evladım.

 

 

Kimse gelip sizinle konuşmadı mı? Destek verenler oldu mu?

Bize sadece Adalar emniyeti destek veriyor başka kimse yok. Düşmanız sanki. Sadece polis kardeşlerimiz yanımızda. Kimsenin umurunda değil. Arada bir gelip konuşuyorlar, kaldırdık yok kaldırmadık bilmem ne oldu anlamıyoruz. Ama uzaktan halledilemez böyle işler. Faytoncularla konuşulmalı fikirleri alınmalı, biz de kendi önerilerimizi sunmalıyız onlara. Bizim de fikrimiz var sonuçta, anlattım demin. Gezip gördüm, devlet isterse çok güzel bir düzen kurabilir inanın. Kimsenin de canı yanmaz. Atlarda sağlıklı kalır. Ama burası bir ekmek teknesi. Yüzlerce işçi var burada görüyorsunuz. Şuan ki belediye başkanımız sayın Erdem Bey’de geldiler ama çok konuşmadılar. Bu meseleleri de konuşamadık yani. Zaten yetki büyükşehirde diye biliyorum.

Arada çürükler var dediniz, kimdir onlar?

Burada işler eş-dosttan yürür. Herkes dostunu, hemşehrisini,kardeşini getirir. Herkes herkesi tanır yani bir noktadan sonra. Birine bir şey diyorsun, sonra arkadaşının yeğeni çıkıyor, kardeşi çıkıyor. Aramızda hallolmuyor yani bu meseleler. Baktığınız zaman, faytonculuk işlerinin tümünde böyledir. Dosttur, kardeştir bir şey de diyemezsin. O yüzden gelsin devlet birimleri denetlesin diyoruz. Biz bir şey diyemeyiz ama devlet diyebilir. Cezasını verir, kuralını koyar. Biz de uyarız tabii ki. Merakla bekliyoruz tabii, ama işimizi de yapıyoruz. Şahsım ve arkadaşlarım adına hiçbir canlının canına kast etmeyeceğimizi insanlar bilmeli.

Adalar’daki faytonculuğun düzenlenmesi gerektiğine inanan Mehmet Suna, aynı zamanda işini doğru yaptığını da belirterek kendi adına atlarına eziyet etmediğini de ifade ediyor. Biz de Çözüm İstanbul ekibi olarak bizimle bu röportajı gerçekleştiren Mehmet Suna’ya ve tüm Adalar Faytoncular Odası’na teşekkür eder, durumun bir an önce açıklığa kavuşmasını dileriz.

 

Comments

  • Seyfettin KOÇAK
    7 Ekim 2019

    Sn. İlgili öncelikle çalışmalarınizda başarılar adalardaki fayton çeken atlar dümdüz yolda tıngır mıngır sahibi hayvan sevgisi dolu olarak yük çekmiyorlar egitimsiz vicdani çok zayıf gözü para hırsı ile dolmuş kişilerce acımadan yokuşa sürülüyorlar bunu net bir şekilde gözlemliyoruz. Barınakları da adaya yakışmayan pislik içinde empati yapsak acaba biz o hayvanın yerinde olsak ne düşünüruz ltf çok acil şekilde bu faytonlar kaldırınız Yunan adalarında ne guzel çek çekler var sevgi ve saygılarımla

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish