Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Beyoğlu’nun Sanat Kokan Apartmanları

İstiklal Caddesi’nde yürürken yüzyıl öncesine ait onlarca tarihi apartman ile karşılaşırsınız. Caddenin koşuşturmalı havasından sıyrılıp kafanızı yukarı kaldırdığınız zaman bu tarihi güzelliklerle büyülenir, bir kez daha geçmişe özlem duyarsınız. Sokaklarda yürürken adeta bir nostalji yaşatan ve mimari detaylarıyla gözleri kamaştıran bu apartmanların hikayeleri de bir o kadar etkileyicidir. Sizler için şimdilik 2 apartmanı ziyaret edebildik. Bakın ne hikâyeler biriktirmiş Beyoğlu…

 

Beyoğlu’nun Kışlık Konağı: Mısır Apartmanı

Şahsına münhasır olan bu konağın İstiklal Caddesi’nde önünden günde yüzlerce kişi geçmesine rağmen tarihini bilen çok azdır. Mısır Apartmanı Mısır Hidivi Abbas Halim Paşa’nın  isteği üzere 1905 yılında kışlık konak olarak yaptırılmıştır. Beyoğlu’nun İstiklal Caddesi’nde bulunan bu tarihi yapının döneminin ilk betonarme binalarından olduğu düşünülüyor. 1905 yılında inşasına başlanan bu binanın 5 yıl içinde tamamlandığı bilinmektedir. Yapıldığı dönemde zemini ve 6 kattan oluşan binanın en üst katı çamaşırhane, çevresi ise teras olarak kullanılmak için tasarlanmış olup binanın yapı malzemeleri Fransa’dan getirilmiştir. Aynı zamanda bu apartmanda Ortadoğu ve Avrupa mimarisinin örneklerine de sık sık rastlanılmaktadır. Mısır Apartmanı  tabi ki benzeri birçok tarihi bina gibi birkaç kez el değiştirmiştir. Bunlardan biri Hayri İparın oğlu Ali İpar’dır. İpar ailesinin bir süre oturduğu apartmanda 7 ve 8. katlar bu dönemde yapılmıştır. 2000’li yıllarda ise Koray İnşaat tarafından aileden satın alınan apartman 5 yıllık bir restorasyona girmiştir.

 

 

Mehmet Akif Ersoy son nefesini vermişti

Dönemlerine damga vuran ünlü şairlerinden Cemal Mithat Kuntay’ın, Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Ulu Önder Atatürk`ün dişçisi Musevi asıllı Sami Günzberg’in de bir zamanlar Mısır Apartmanı’nda ikamet ettiği ayrıca İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un da bu apartmanda hayata gözlerini yumduğu bilinmektedir. Fakat bu apartmanın şu an da giriş katında tarihi dokusunu bozacak mağazalar açılmış durumda ve görüyoruz ki bu mağazalar tarihi binadan daha çok dikkat çekiyor.  Günümüzde İstiklal Caddesi’nde halen bazı lokaller, bürolar ve ofisler bulunuyor. Bu sebeple Mısır Apartmanı gün içerisinde yüzlerce kişinin önünden geçtiği alelade bir bina gibi duruyor maalesef.

 

 

Doğan Apartmanı Kale Gibi Korunuyor

Doğan Apartmanı’nın çevresinde bulunan birçok mimari yapı gibi kendi içinde de çok köklü bir tarihe sahip.  Apartman, 1894-1895 tarihleri arasında Belçikalı banker bir aile olan Charles Helbig’in oğlu Jean Baptiste Helbig tarafından inşa edilmiş. Tabi ki bu kadar köklü bir tarihe sahip olan bu apartman önceden birkaç isim de değiştirmiş. İlk olarak Helbig Apartmanı olarak adlandırılmış fakat daha sonrasında Nahid Bey Han, Victoria Han ve 1942’de ise bildiğimiz adıyla Doğan Apartmanı olarak son halini almış. 1935 yıllarında küçükte olsa bir restorasyon gören bu bina birçok kişi tarafından el değiştirmiş. Bunlardan bazıları; 1919 yıllarında Osmanlı uyruklu sigara fabrikatörü Mair de Botton’dur. Fakat Botton ailesinin düştüğü ekonomik kriz nedeniyle apartman Selanik Bankası’na ipotek ettirilmiş ve daha sonrasında borçlar ödenmediği için Doğan Apartmanı 1929’da Victoria Sigorta’ya devredilmiş, Victoria Han ismini de buradan almıştır.

 

 

Oğlu Doğan’ın anısına…

1942’de Victoria Sigorta’nın bu apartmanı Kazım Taşkent’in sahip olduğu Doğan Sigorta’ya sattığı bilinir.  Kazım Taşkent ise 1940’da Alp’lerde ölen oğlunun anısına bu apartmana Doğan Apartmanı ismini vermiş. 2004 yılında kapsamlı bir onarıma giren apartman, karakterinde İtalyan mimarisini taşımaktır. Aynı zamanda inşa olduğu yıllarda İstanbul’un ilk asansörlü apartmanı olduğu söyleniyor. Bununla birlikte Doğan Apartman’ın ilk zamanlarda bir tenis sahasına ve her dairenin kendisine ait olan yan yana dizayn edilmiş hizmetçi odalarına da sahip olduğu bilinmektedir. U şeklinde tasarlanan bu bina 4 bloktan oluşmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle de oldukça önem taşıyan Doğan Apartmanı Serdar-ı Ekrem sokağında korunmaya çalışılan ender yapılardan olup içeriye bina sakinleri dışında girmek neredeyse imkânsızdır. Yine de apartmanla ilgili bilgi almak isteyenler için binanın giriş kısmındaki panoda gelen misafirlerine kendiyle alakalı tarihi bilgiler sunmaktadır. Çevresindeki diğer eski iş yeri ve binaların ise yavaş yavaş yenilenmeye başlanmış ve yerlerine kafe, butik ve atölyeler açılmaya başlanmıştır. Bu yenilemelerle sokağın bir bakıma eski ve yıkık binalarının görüntülerinden kurtulması amaçlanmış. Bununla birlikte Doğan Apartmanı eşsiz bir İstanbul manzarasına sahiptir. Bu sebeple birçok film, klip ve fotoğraf çekimine aynı zamanda bir dönem de bazı ünlü isimlere ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.

 

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish