Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Tarihi Moda İskelesi Eski Günlerine Geri Dönecek mi?

Vedat Tek imzasıyla 1916-1917 yıllarında inşa edilen Tarihi Moda İskelesi eski günlerine dönmeyi bekliyor.

Dönemin ünlü mimarlarından Vedat Tek imzasıyla 1916-1917 yıllarında tek kat olarak inşa edilen Moda İskelesi Kadıköy’ün önemli simgelerinden biridir. Neo-Klasik tarzdaki bu yapı, iskele binalarının en tanınmış örneklerinden biridir. Dikdörtgen olan iskelenin, üzeri teras çatı ile örtülmüştür, ki bu bakımdan bina diğer iskelelerden ayrı bir görünümdedir. İlk yapıldığında ahşap bir konstrüksiyonla kapalı olarak tasarlanmış, sonradan bu bölüm gazino olarak kullanıldığından, üst örtüsündeki ahşap yapı sökülmüştür. Günümüze yalnızca terasın çevresini kuşatan, köşeleri sütunlu korkulukları gelebilmiştir. İskelenin ön cephesindeki ana kapının üzerinde yer alan kitabede ise “Moda 1335” yazısı dikkat çekmektedir.

 

(Fotoğraf Kaynak: http://www.kadikoy.gov.tr/)

 

İskele 1937 yılında yaşanan kuvvetli bir lodos sonucu ağır hasar görmüştür. 1985’te hizmete kapanan Moda İskelesi, 2000 yılında TDİ ve Türkiye Deniz ve Ticaret Odası Başkanlığı tarafından restore edilmiştir. Hizmete açıldığı 2001 yılındaki Kabotaj Bayramı’ndan sonra bir işletmeye kiraya verilen iskele restoran olarak kullanılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında devralınan iskelede 2015 yılında restorasyon çalışmaları başlamıştır. Ancak 2016 yılının Ocak ayında iskele bir kafeye kiraya verilmiş ve bu durum semt sakinleri tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Gelen talepler doğrultusunda iskelede faaliyet gösteren kafe kapatılmıştır.

Tarihi Moda İskelesi’nde restorasyon çalışmaları halen devam etmektedir. Çalışmaların uzun sürmesi, elbette tepkileri beraberinde getirmiştir. İskelenin açılmasını büyük bir heyecanla bekleyen yolcular şimdilik alternatif iskeleleri kullanıyor. Yetkililerden ricamız İstanbul boğazına tanıklık eden bu değerli yapıda yenileme çalışmalarının bir an önce bitirilmesidir. Moda İskelesi aslına uygun hale getirildikten sonra şehir içi deniz ulaşımına tekrar açılmalı ve toplum yararına kullanılmalıdır.

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish