Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Osmanlı’nın Moda Evi “Botter Han” Yenilenmeyi Bekliyor

Osmanlı döneminden kalma İstanbul’un en eski moda evi olan “Botter Han” halen yenilenmeyi bekliyor.

Botter Han 1900 yılında padişah II. Abdülhamid’in özel terzisi olan Jean Botter tarafından yaptırılmış. Bu han İstanbul’da ki ilk Art Nouveau (Yeni Sanat) örneği olması açışından önem taşıyor. Aynı zamanda mimarisindeki cephe düzenlemelerinde Viyana Sesessiyonu diye bilinen döşemeler kullanılmış. Bu mimari akımı İstanbul’da ilk uygulayan Botter Han’ın mimarı İtalyan Raimondo D’Aronco’dur. Jean Botter tarafından o dönemde Pera’nın en popüler moda evi olarak kullanılan bina, 4 bin metrekarelik alana sahiptir. Han’ın arka bahçesinde müştemilat olarak kullanılmak üzere iki katlı bağımsız bir bölümü olduğu da bilinmektedir.

Botter binanın alt katını mağaza, orta katlarını atölye olarak kullanıp üst katını ise kendine ayırmıştır. Dönemin en ünlü defileleri bu bina da gerçekleşmiş olup Avrupa modası yine burada tanıtılmıştır. Fakat Cumhuriyet’in ilanı ve saltanın kaldırılışıyla Jean Botter burada çok fazla bir şey yapamayacağını düşünüp Han’ı Osmanlı vezirlerinden Nedim Paşa’nın oğlu Mahmut Nedim Bey’e satmış ve Paris’e göç etmiştir. Nedim Bey’in genç yaşta vefatının ardından Han, eşi Zeynep Oyvar’a kalmıştır. Son olarak Zeynep Oyvar’dan iki kuzen olan Tuli Kamhi ve Emine Selbeş’e miras kalmıştır.

 

Miras Kavgasıyla Yok Olan Tarih

Binanın mirasçı kuzenleri arasında anlaşmazlıkların çıkması ve binanın veraset davasının bir türlü sonuçlanamamış olması sebebiyle binada bir belirsizlik söz konusu.  Ancak daha sonra iki kuzenin aralarında anlaşmaları sonucunda binanın yenilenme kararı alınmış.

Binanın yenilenme projesini yaparken başlangıç olarak 2009 yılı uygun görülmüş. Fakat 5 yıl içerisinde tamamlanması düşünülen binada restorasyona halen başlanmamış. Bu da yetmemiş, Beyoğlu’nun en eski moda evinin etrafı çöp, inşaat iskelesi, kapısında kilit ve camlarının birçoğu taş gibi cisimlerle kırılmış.

Böyle güzide bir binanın yıllardır bu şekilde beklemesi üzücü bir durum. Ziyaretimiz sırasında  apartmanın geçen onca yıl içerisinde maalesef çok bakımsız kaldığını gözlemledik.

Botter Han İstiklal Caddesi’nde eskisi gibi göz kamaştıracağı günü bekliyor…

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish