Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Resmi Açılışı Yapılan Çamlıca Camii’nin Bilinmeyen Yönleri

İstanbul’un en büyük camisi olan Çamlıca Camii 7 Mart’ ta ibadete açılmıştı. Resmi açılışı ise 3 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

İstanbul’un en büyük camisi olan Çamlıca Camii 7 Mart’ta ibadete açıldı. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Cami yoğun bir ilgiyle karşılaştı.

Çamlıca Camii’nin ilk sözünü Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti. Erdoğan Çamlıca’ya yeni bir camii yapılacağına ve nasıl bir cami yapılacağına bir yarışmayla karar verileceğini belirtmişti. Cumhurbaşkanın öncülüğünde bir yarışma düzenlendi ve katılım oranı oldukça fazla oldu. Yarışmaya çok değerli projeler katıldı ve bunun sonucunda birinci olarak iki proje, ikinci olarak ta üç proje seçildi. Bunların arasında da iki proje seçildi. Başvuranlar arasında Hayriye Gül Totu ve Bahar Mızrak’ın projeleri seçildi. Mimar Totu 1998’de Selçuk Üniversitesi’nden, mimar Mızrak ise 2000′ de Lefke Üniversitesi’nden mezun olmuşlardı. Bu iki mimarın 10 yıllık dostlukları bulunuyor. Daha önce birlikte farklı projelere imza atan bu ikili benzer cami çalışmalarında da bulunmuşlar. Çalıştıkları en önemli projeleri ise Sivas Terminal Projesi.

Çamlıca Camii’nin mimari özellikleri baktığımız zaman çok kapsamlı, her ince detayına kadar düşünülmüş bir proje karşımıza çıkıyor. Aslında Çamlıca Camii sıradan bir cami değil, Türkçülük özelliklerini her alanda belli eden ve bu izleri taşıyan bir cami. Caminin mimari özelliklerine baktığımız zaman hayretler içersinde kalıyoruz. Çünkü kültürel özelliklerimizin hatta tarihimizin en önemli yapı taşlarını bu camide bir arada görüyoruz. Caminin 6 minaresi mevcut. Bunun nedeni ise İslamın 6 şartını belirtmesi. Caminin 4 minaresi 1071 metre uzunluğunda. Bu da Anadolu’ya adım attığımız 1071 yılını simgeliyor. Minarelerde 16 adet şerefe görünüyor. Bu şerefeler ise 16 Türk devletini simgeliyor.

 

 

Camiyi sadece bir cami olarak görmek istememiş iki bayan mimarımız, camiyi Türkiye’ nin simgesi haline getirmek istemişler. Caminin ana kubbesi 72 metre yüksekliğinde olup Türkiye’deki 72 milleti simgelemekte ve bu oldukça çok önemli. Türkiye’nin ne kadar büyük ve geniş bir topluluk olduğunun en belirgin simgesi. Camide aynı anda 63 bin kişi ibadet edebilir. Bu da Peygamber efendimizin 63 yaşına kadar yaşamış olmasına atfediliyor. Kubbelere ise Fetih Suresi’nin tamamı işlenmiş. Caminin genel olarak dış mimarisine baktığımız zaman Sultanahmet Camisi ile benzerlik gösteriyor hatta aynısı bile denilebilir. Ancak Çamlıca Camii Sultanahmet Camii’nden farklı olarak geleneksel ve klasik mimarimize uygun olarak yapılmış. Osmanlı ve Selçuklu çizgilerini taşıyan neoklasik bir eser olarak göze çarpıyor. Tabi ki mimari yapı Osmanlı ve Selçuklu dönemimin mimari yapısıyla tıpa tıp aynısı değil. Burada tercih edilen mimari hem Osmanlı döneminin hemde Selçuklu döneminin özelliklerini taşıyor ama aynı zamanda dönemimizin modernliğini de içinde barındırıyor. Cami o kadar güzel bir yere konumlandırılmış ki İstanbul’un her yerinden gözüken bir yıldız misali parlıyor.

 

 

Caminin diğer bir özelliği ise kadınların ve engelli vatandaşlarımızın her ihtiyacının düşünülmüş olması. Kadınlarla erkeklerin abdest alma yerleri aynı katta değil, farklı katlarda. Kadınların abdest aldıktan sonra asansörle namaz kılınacak bölgeye çıkma imkânı var. Böylece kadınlarımız daha rahat hareket edip, ibadetlerini rahatça yapabiliyorlar. Ayrıca ilk defa çocuk abdest alma yeri olan bir camimiz oldu. Emzirme odaları bile mevcut. Engelli vatandaşlarımızda düşünülmüş. Engelli vatandaşlarımızın rahat ibadet edebilmeleri için ayrı asansörler yapılmış ve bununla kalmayıp yürüyen merdivenler yapılmış. En önemlisi ise işitme engeli bulunan vatandaşlarımız cami içine girdikleri zaman özel bir sesle karşılaşıyor.

 

 

Sadece bir cami değil bir sığınak. Cami afet anında 100 bin kişiyi barındırabilecek bir büyüklükte. Bu en önemli özelliklerinden biri. Çünkü afet anlarında insanların en önemli ihtiyacı güvenli ve korunaklı bir yere sığınmak. Caminin ana kapısı 5 metre genişliğinde ve 6.5 metre yüksekliğinde olup dünyadaki en büyük ibadethane kapısı. Çamlıca Camii projesinde yaklaşık 800 kişilik bir ekiple çalışıldı ve cami 110 milyona yapıldı.

 

 

 

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish