Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

“Mahfil Kitabevi&Kahve” Ziyaretçilerine Bir Düşünce Ortamı Sunuyor

Üsküdar Mihrimah Cami’nin yanında bulunan Mahfil Kitabevi&Kahve, kitapseverlerin ilgisini çekiyor. Haftanın her günü sabah 08:00’den gece yarısı 24:00’e kadar hizmet veren bu mekan, sunduğu hizmetler ile farklılık yaratıyor.

Kafenin en dikkat çeken özelliği kitaplarla dolu bir düşünce deposu olması. Gelen misafirlerin rahatlıkla kitap alıp okuyabileceği ve aynı zamanda bu kitapları satın alabiliceği mekân olarak ilgi çekiyor. Rahat bir şekilde oturup kitabınızı okuyabiliceğiniz veya ders çalışabildiğiniz ve de arkadaşlarınızla sohbet edebiliceğiniz küçük bir yer. Kafenin temel amacı da zaten okuyuculara bunu sunmak. En önemli artısı ise ortamda duyduğunuz dinlendirici Osmanlı musikisi. Kafenin ismi olan ‘Mahfil’ kelimesi de buradan geliyor. Mahfil’in kelime anlamı eskiden Osmanlı’da insanların toplanıp bir düşünce veya bir konu hakkında tartıştığı konuştuğu yer olarak biliniyor.  Burada amaç herkesin fikirlerini söyleyip bir yargıya varması ama asıl amaç ise düşünceleri geliştirmek. Kitap olarak genelde tarih, tasavvuf, psikoloji ve dünya klasikleri bulunuyor.

 

 

Mahfil’in ortaklarından biri olan İsmet Tuna, öncelikli olarak olmayan bir şeyi yapmak istediklerini belirtiyor. Kendi arkadaşlarını ağırlayacabilecekleri bir mekân olabilmesi için bu projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Tuna, kahve ve kitapları sevdiğini ve ikisini birleştirmek istediklerini anlatıyor. Bir anlamda kendi zevklerine göre projeyi oluşturan İsmet Bey ile bu güzel ortamda hoş bir sohbet gerçekleştirdik…

İlerdeki planlarınız veya hedefleriniz nelerdir?

Bu modelin İstanbul’da çok az taşıyıcısı var. Üsküdar’da kitap kahve olan yerler var ama hem kitapçı hem de kahveci değiller. Daha çok hedefim kahve tatlarını tattırmak. Bizim tam olarak amacımız kitaplara teşvik etmek ve kahvenin var olan tüm çeşitlerini Üsküdar’a tattırmak. Burdaki amaç; bölge halkının kaliteli bir ağız tadına ulaşmasını sağlamak ve kaliteli bir mekân sunmak.

Peki kitap türlerini seçerken neye göre seçiyosunuz? Belli bir koşulunuz var mı?

İlk etapta bölgedeki müşteri potansiyeline göre bir kitap tercihim oluyordu ve böyle olması gerekiyordu. Ancak aynı zamanda para kazanmamız gerekiyor, bunun için bu bir mecburiyet. Lakin bizim zaman zaman denemelerimiz oluyor. Bu denemeler sadece kitap için geçerli değil. Diğer gıda kısmında, tatlı, içecek kısmında veya hediyelik kısmında bazı değişiklikler yapıyoruz. Müşterilerimiz Türk Kahvesini çok tüketiyor ve çok seviyor ama ben ısrarla diğer dünya kahvelerinin de  tüketilmesini istiyorum. Türk Kahvesi evet güzel bir kahve lakin dünyanın tek kahvesi değil. Daha lezzetli kahveler de mevcut. Bunları denettirmek için bir sürü kampanyalar yapıyoruz, bir sürü reklam stratejisi belirlemeye çalışıyoruz. Bu noktada Türk Kahvesini daha günlük içilen bir şey değilde özel günlerde tüketilmesi daha uygun bir içeçek olarak hayal ediyoruz ve bu noktada müşterilerimizin damak zevkini değiştirme üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bunun yanı sıra aynı şeyi kitapta da yapmaya çalışıyoruz. Evet müşterilerimizin tarzı neyse kitaplarımız da o gibi ama bazen ya da en azından şu dönemlerde tüm İstanbul’da kitap okuyan kitleye hitap etmeye çalışıyoruz. Yani bu kitapçıda bulamayacağınız bir tarz yok dedirtmeye çalışıyoruz.

 

 

Gelen müşterilerinizin yaş aralığı nedir veya özellikle kitapla ilgilenen yaş aralığı nedir?

Yaş kitlesi 20-40 arası diyebiliriz. Gençlerimizden ilgi var. Genel olarak genç kitle yani üniversite kitlesi kafe kitap kahve kültürüne yakın olduğundan müşterilerimizin çoğunluğu bu yaş aralığında ama akşam ilerleyen saatlerde birazcık bu yaş aralığı 40-50 gibi olabiliyor.

Eğitiminiz nedir?

Ben dahil tüm ortaklar hepsi üniversite mezunu. Aramızda doktora yapan ve ikinci üniversitesini okuyanda var. Burası daha çok ikinci bir iş gibi.  Asıl işlerimizin yanı sıra bu işe giriştik lakin bazen asıl işlerimizden çok daha zaman alabiliyor.

 

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish