Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

Kültür Mirası Etki Değerlendirmesi (KÜMED) Çalıştayı İstanbul’da Gerçekleşti

UNESCO Dünya Miras Merkezi’nin danışma organlarından biri olan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’nin (ICOMOS) hazırladığı Kültür Mirası Etki Değerlendirmesi (KÜMED) Çalıştayı, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kültür Mirası Etki Değerlendirmesi (KÜMED) mevzuatı 17-18 Nisan’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen uluslararası çalıştayda tartışıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ve İstanbul Alan Başkanlığının koordinasyonunda düzenlenen çalıştay kapsamında; KÜMED’lerin kimler tarafından nasıl yapılacağı, onay süreçlerinin nasıl olacağı ve denetimin nasıl yapılacağı gibi konularda  görüşmeler yapıldı.

 

 

Yeni altyapı projeleri ve restorasyon çalışmalarındaki, Dünya Mirası Alanlarının (DMA) Üstün Evrensel Değeri (ÜED) üzerindeki etkilerini doğru bir şekilde değerlendirmek ve varsa olumsuz etkilerini en aza indirmek için ilgili projelere tasarım aşamasında rehberlik etmeyi amaçlayan KÜMED, bu alanlar için koruma ve gelişim dengesinin sağlanabilmesi için oldukça önemli bir faktör.

İki gün boyunca süren çalıştayda uluslararası alanda tanınmış konuklar da yer aldı. Programa; Dr. Isabelle Anatole Gabriel, ICOMOS International’dan Paul Drury ve Oxford Brookes Üniversitesi’nden Dr. Aylin Orbaşlı katılım gösterirken ülkemizden ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu yetkilisi, ICOMOS Türkiye’den ve üniversitelerden ilgili hocalar, alan başkanları, müze müdürleri ve belediyelerden yetkililer katıldı. UNESCO Dünya Miras Merkez’inden süreç boyunca KÜMED ile ilgili genel sunumlar ve 12 farklı grupta sorunlar masaya yatırıldı. Katılımcıların aktif bir şekilde rol aldığı grup çalışmalarının sonucunda ortak bir değerlendirme yapıldı. KÜMED’in en iyi uygulandığı illerden birisinin İstanbul olduğuna değinildi ve özellikle tarihi yarımadadaki belirlenen 40 önemli yer ile ilgili çalışmalarının yapıldığı ifade edildi.

 

Düşüncelerini Paylaş

You don't have permission to register
Bize Ulaşın
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish